RAPORT: Gdzie kupisz mieszkanie w odnowionej kamienicy? – 5 propozycji

Mieszkanie w odnowionej kamienicyWolnej przestrzeni w centrum miasta jest coraz mniej, a nadal chce tutaj mieszkać spora część poznaniaków. Między innymi z tego powodu coraz popularniejszy staje się zakup mieszkania w odnowionej kamienicy. Decydując się na tego typu lokal, można liczyć na dobrą lokalizację – blisko uczelni, miejsca pracy oraz modnych restauracji i instytucji kultury, gdzie często można dotrzeć piechotą. Zyskać można także unikalny klimat mieszkania z duszą w zabytkowej kamienicy, którego próżno szukać na nowych osiedlach deweloperskich. Pytanie – ile to kosztuje?

Rewitalizacja kamienicy – na co warto zwrócić uwagę

Przed wyborem mieszkania w odnowionej kamienicy, warto sprawdzić, które jej elementy faktycznie są nowe. Obecnie zabytkowe kamienice w Poznaniu często są poddawane gruntownej rewitalizacji, która oprócz elewacji, klatki schodowej oraz elementów dekoracyjnych takich jak sztukaterie, obejmuje również wymianę niezwykle istotnych z punktu widzenia przyszłego użytkownika elementów – wszystkich instalacji, stropów, pionów oraz okien i drzwi. Niekiedy inwestor decyduje się nawet na takie udogodnienia jak winda lub nawet podziemny garaż. Finalnie, mieszkania coraz częściej są oddawane w stanie deweloperskim, a nie – do remontu.

Funkcjonalność mieszkań w odnowionych kamienicach jest zatem zbliżona do tej, jaką oferują deweloperzy na nowo powstających osiedlach. Trzeba jednak pamiętać, że kamienica – w porównaniu do blokowisk – to mała wspólnota, co ma zarówno swoje plusy (większy wpływ na to, co dzieje się w budynku), jak również i minusy (wyższe koszty jednostkowe w przypadku konieczności przeprowadzenia poważnych remontów w budynku w przyszłości).

Niepowtarzalny klimat mieszkania w kamienicy – z czego wynika?

Mieszkanie w odnowionej kamienicy pozwala na ciekawą aranżację przestrzeni dzięki wysokim na 3,5 m pomieszczeniom (obecnie w nowych budynkach mieszkalnych standardowo buduje się pomieszczenia o wysokości 2,5 – 2,6 m), a także – dużym oknom, często o oryginalnym kształcie. Wyjątkowe możliwości aranżacyjne stwarzają wysokie poddasza, gdzie można urządzić na przykład pracownię. Inwestorzy często odnawiają stare elementy dekoracyjne, witraże, sztukaterie, a niekiedy nawet – całe zabytkowe podłogi, czy piece, co dla miłośników tego typu wnętrz stanowi bezcenną wartość.

Warto dodać, że za sprawą dogodnej lokalizacji i wyjątkowej architektury, odnowione kamienice stanowią ciekawą ofertę dla inwestorów chcących lokale wynajmować – na przykład kancelarii prawnej lub innej firmie, dla której położenie w centrum będzie dodatkowym atutem.

5 propozycji – Gdzie kupić mieszkanie w odnowionej kamienicy w Poznaniu?

Słowackiego 20 (Nieruchomości Wielkopolski)

Kamienica z 1902 roku składa się z przyziemia, parteru oraz trzech pięter, przy czym najwyższa kondygnacja łączy się z poddaszem, co daje ciekawe możliwości aranżacji przestrzeni. Docelowo kamienica pomieści 23 mieszkania o powierzchni od 25 do ponad 70 m2 i 3 lokale usługowe. Lokalizacja na Jeżycach pozwoli przyszłym mieszkańcom szybko – zarówno pieszo, jak i tramwajem – dotrzeć do ważnych punktów miasta. Prace renowacyjne już trwają. Oddanie mieszkań do użytku ma nastąpić w połowie 2016 roku. (Czytaj więcej: Słowackiego 20 – “nowe” mieszkania w odrestaurowanej zabytkowej kamienicy).


Działyńskich 3 (Rezydencje Działyńskich)

Kamienica z przełomu XIX i XX wieku przy ulicy Działyńskich 3 odzyskuje swój dawny blask. Prace obejmują nie tylko kompletny remont i montaż nowych instalacji, ale też renowację sztukaterii i detali, w tym takich jak drewniane rolety w oknach, klamki czy lampy. Oryginalne piece będą przerobione na pieco-kominki. Ponadto, w każdej z trzech klatek schodowych znajdzie się winda. Inwestor planuje także obsadzenie budynku roślinnością. W ramach inwestycji oddane zostaną 23 mieszkania o dużej powierzchni – od około 70 do ponad 200 m2 plus część usługowa. Ceny mieszkań frontowych wynoszą 13 tys. zł/m2, zaś mieszkań w oficynie – 9 tys. zł/m2, przy czym mieszkania będą oddawane wykończone pod klucz. Najtańszy lokal można nabyć w przybliżonej cenie ponad 600 tys. zł. Prace są zaawansowane, a ich zakończenie ma nastąpić w 2016 roku. (Czytaj więcej: Kamienica Działyńskich 3 – pałacowe wnętrza w centrum Poznania).


Grottgera 15 (Mieszkania w Kamienicach)

Secesyjna kamienica na Łazarzu z 1906 roku zwraca uwagę lokalizacją tuż obok Parku Wilsona. W ofercie jest 31 mieszkań o powierzchni wynoszącej od ponad 30 do prawie 90 m2. Remont kamienicy przy ulicy Grottgera 15 potrwa jeszcze dość długo. Mieszkania mają być gotowe do zamieszkania dopiero w pierwszym kwartale 2017 roku. Co ciekawe, obok rewitalizacji, inwestor planuje w budynku montaż szklanej panoramicznej windy. Mieszkania dostępne w cenie od 7,5 do 8 tys. zł/m2, czyli w przeliczeniu na lokale – od 265 tys. zł do ponad 580 tys. zł. (Czytaj więcej: Poznań Grottgera 15 – mieszkania w odnowionej kamienicy).


Kamienice przy ulicy Elizy Orzeszkowej (Wechta)

Klimat zabytkowej dzielnicy, oryginalne detale architektoniczne i… windy w budynkach. Na takie połączenie mogą liczyć przyszli mieszkańcy kamienic przy ulicy E. Orzeszkowej w Poznaniu. W kilku odnowionych kamienicach sąsiadujących z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi znajduje się w sumie prawie 40 mieszkań o metrażach wynoszących od 20 do ponad 100 m2. Lokale są gotowe do zamieszkania. Koszt zakupu mieszkań wynosi od 6,6 do 10 tys. zł/m2. Najtańszy lokal można w kupić w cenie około 230 tys. zł. Obok odrestaurowanych kamienic powstały także nowe budynki apartamentowe. (Czytaj więcej: Kompleks przy ulicy Elizy Orzeszkowej w Poznaniu (Wechta) – małe mieszkania w wielkim stylu).


Ostrówek 12 (Inwestycje Wielkopolski)

Ostrówek 12 to nobilitujący adres. Zrewitalizowana 2-piętrowa kamienica z drugiej połowy XIX wieku mieści się na Śródce, w odległości niespełna 300 m od Katedry Poznańskiej i niedaleko poznańskiego Starego Rynku oraz terenów rekreacyjnych nad Maltą. W podziemiu mieści się parking, zaś na parterze – część handlowo-usługowa. Ciekawostką jest taras zlokalizowany na dachu kamienicy, przynależny do lokali na najwyższej kondygnacji oraz zielone tarasy na parterze. Do budynku dobudowano nową część mieszkalną wyposażoną w windę. Inwestycja – oficjalnie zakończona w listopadzie 2015 roku – obejmuje 24 mieszkania o powierzchni od około 30 do 90 m2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *