Naramowice – ładne osiedla w Poznaniu jeszcze bez tramwaju

Naramowice - Małe Naramowice Echo InvestmentNaramowice to dzielnica w północnej części Poznania, która kojarzy się z licznymi nowymi osiedlami, Rezerwatem Przyrody Żurawiniec i…  często zakorkowaną w godzinach szczytu ulicą Naramowicką.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat liczba mieszkańców Naramowic zwiększyła się trzykrotnie, aby przekroczyć 15 tysięcy. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są liczne nowe inwestycje deweloperskie, które rosną na Naramowicach jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Końca tendencji wzrostowej na razie nie widać, bo na Naramowicach wciąż powstają nowe osiedla. Przykłady? Ogrody Różane przy ul. Jasna Rola, Osiedle Jaśminowe oraz Małe Naramowice przy ul. Rubież, Żurawiniec Park przy ul. Błażeja, Zielone Osiedle oraz Osiedle Ecoria przy ul. Karpia, osiedle przy Karpia 25, czy Osiedle Na Skraju Lasu na rogu ul. Błażeja i Jasna Rola. Ostatnią nową inwestycją na Naramowicach jest Osiedle Maków Polnych 5.

W ślad za migracją ludności póki co nie idzie adekwatny rozwój komunikacji miejskiej. Na Naramowice nie kursuje jeszcze żaden tramwaj, a autobusy stoją w korkach tak samo jak samochody. Naramowicka, czyli główna trasa łącząca dzielnicę z centrum Poznania, zyskała nawet niechlubne miano najwolniejszej ulicy w Polsce – ruch odbywa się tu z prędkością nieco ponad 2 kilometrów na godzinę.

Miasto Poznań stara się rozwiązać problem komunikacyjny Naramowic. Władze Poznania są na etapie wyboru ostatecznej koncepcji, która ma usprawnić ruch – czy ma powstać nowa linia tramwajowa, trolejbusowa, a może bezkolizyjne buspasy wzdłuż ulicy Naramowickiej. Kiedy dokładnie urząd zacznie wydatkowanie środków na budowę nowej linii tramwajowej, nowego węzła komunikacyjnego na skrzyżowaniu ul. Naramowickiej i Lechickiej albo na budowę ulicy Nowej Naramowickiej – tego jeszcze nie wiadomo. Na razie wiadomo jedynie, że nowy tramwaj na Naramowice miałby rozpocząć kursowanie do 2021 roku.

Za to na plus lokalizacji należy zaliczyć tereny zielone sąsiadujące z nowymi osiedlami. Mowa o niewielkim (niespełna 1,5 ha), ale malowniczym Rezerwacie Przyrody Żurawiniec, skąd można wybrać się na wycieczkę w kierunku Kampusu UAM Morasko, Rezerwatu Meteorytów i dalej – na Górę Morasko. Tereny są chętnie wybierane zarówno przez rowerzystów, biegaczy, jak i spacerowiczów, w tym rodziny z dziećmi. Na terenie lasów komunalnych między rezerwatem a Piątkowem utworzono ładny drewniany plac zabaw, co jest o tyle istotne, że rozmiary osiedlowych placów zabaw często są wręcz mikroskopijne.

Naramowice oferują także edukację na wszystkich poziomach kształcenia – od przedszkola, przez podstawówki, gimnazjum, technikum i liceum. Szkoły są jednak przeładowane, co negatywnie wpływa na komfort nauki. Na szczęście trwają prace nad budową nowego zespołu szkolno – przedszkolnego, który do 2017 roku powstanie przy ulicy Zagajnikowej na Morasku.

Zaplecze handlowo – usługowe Naramowic jest nieco gorzej rozwinięte niż na przykład na Piątkowie czy w okolicach Jeziora Maltańskiego. Co prawda, funkcjonują tu liczne małe sklepy i piekarnie oraz takie markety jak Tesco, Carrefour, Chata Polska czy Biedronka, ale – zdaniem niektórych mieszkańców – brakuje miejscowego, dużego centrum handlowego.

A jak wyglądają ceny nowych mieszkań na Naramowicach? Ile trzeba wydać na nowe mieszkanie na Naramowicach? Koszty zakupu tutejszych mieszkań są średnio nieco niższe niż mieszkań zlokalizowanych w lepiej skomunikowanych dzielnicach Poznania. Za metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim np. na Osiedlu Różanym (etap drugi) trzeba zapłacić od 5 200 zł do 5 650 zł, natomiast na Osiedlu Na Skraju Lasu – od 5 437 do ponad 6 100 zł. Z kolei ceny mieszkań na Osiedlu Ecoria zaczynają się obecnie od około 5 tys. zł/m2, a kończą na 5,67 tys. zł/m2.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 r.
Artykuł zawiera wyłącznie opinię autora na temat prezentowanej lokalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *