Osiedle Reduta Nowe Podolany – nowe mieszkania w Poznaniu

Reduta Nowe Podolany - nowe mieszkania ul. Jasielska Poznań - Ekonbud-FadomOsiedle Reduta Nowe Podolany w Poznaniu powiększy się o ponad 50 nowych mieszkań. W pierwszym kwartale 2016 roku ma być oddany do użytku nowy, piąty etap inwestycji. Czy to oferta warta uwagi?

W nowym 6-kondygnacyjnym budynku wielorodzinnym na osiedlu Reduta Nowe Podolany znajdą się 54 mieszkania o powierzchni od 34 do ponad 90 m2. Ponadto, można kupić obszerny, liczący 140 m2 apartament na piątym piętrze z dwoma dużymi tarasami po około 50 m2 każdy. Cena apartamentu to ponad 840 tys. zł. Mieszkania na niższych kondygnacjach są wyraźnie tańsze.

Ceny najnowszych mieszkań na Osiedlu Reduta Nowe Podolany wynoszą odpowiednio 5 450 zł/m2 w przypadku mieszkań na parterze oraz 5 650 zł/m2 w przypadku tych na wyższych kondygnacjach. Większość mieszkań w budynku numer 5 na osiedlu Reduta Nowe Podolany nie znalazła jak dotąd nowych właścicieli. Czy nowe mieszkania w tej części Poznania są warte swojej ceny? Jakie są opinie o inwestorze osiedla – spółce Ekonbud-Fadom?

Deweloper Ekonbud-Fadom zbudował już przy ulicy Jasielskiej w Poznaniu blisko 200 mieszkań w trzech niskich budynkach wielorodzinnych z poprzednich etapów. Ekonbud–Fadom to firma dobrze znana i ceniona na rynku zielonogórskim (w ciągu 25 lat swojej działalności w Zielonej Górze zbudowała galerię handlową oraz kilkadziesiąt budynków wielorodzinnych). W Poznaniu firma zrealizowała jak dotąd trzy inwestycje – Osiedle Żurawie Stawy przy ul. Jasna Rola, Osiedle Złote Ogrody przy ul. Mateckiego i ostatnią, czyli Osiedle Reduta Nowe Podolany.

Co tak naprawdę zapewnia mieszkańcom nowe poznańskie osiedle dewelopera Ekonbud-Fadom? Na co należy zwrócić uwagę rozważając zakup mieszkania na osiedlu Reduta Nowe Podolany?

W proponowanej cenie nowe mieszkania na Podolanach powinny spełniać kilka ważnych wymogów, których obecnie nie spełniają. W mojej opinii w Poznaniu można znaleźć osiedle zapewniające bardziej przyjazne warunki do życia niż Reduta Nowe Podolany.

Podolany nie plasują się na wysokich miejscach w rankingach popularności wśród kupujących nowe mieszkania w Poznaniu. Powodów jest kilka, ale najważniejszy to brak dobrego połączenia komunikacyjnego z centrum. Komunikacja miejska nie zapewnia dogodnego połączenia dla Osiedla Reduta Nowe Podolany z centrum. Na Podolany nie kursuje tramwaj i obecnie nie ma szans na budowę linii tramwajowej (nie ma takiego zapisu w studium zagospodarowania przestrzennego). Pozostaje więc komunikacja autobusowa. Niestety, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla przy ul. Jasielskiej na razie nie ma przystanku autobusowego, choć rozmowy z ZTM w tej sprawie trwają. Na ten moment trzeba więc dojść pieszo do przystanku przy ul. Strzeszyńskiej, co trwa kilka minut. Dalsza podróż autobusami linii 68 i 83 w godzinach porannych i popołudniowych nie należy do szybkich.

Osoby korzystające z własnego transportu powinny obliczyć, ile czasu zajmą im codzienne dojazdy do pracy. Może się bowiem okazać, że całkiem sporo bo – mimo, że sytuacja kierowców na Podolanach jest lepsza niż np. na Naramowicach – to ulice Strzeszyńską oraz Obornicką charakteryzuje duże nasilenie ruchu. To sprawia, że przemieszczanie się tymi trasami w godzinach szczytu będzie czasochłonne.

Kolejnym mankamentem jest brak terenów spacerowych w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla. Położony nieopodal zabytkowy fort mógłby być atutem osiedla Reduta Nowe Podolany, ale nie jest, bo prywatny właściciel nie udostępnia go zwiedzającym. Można wybrać się na wycieczkę nad oddalone o 8 km Jezioro Strzeszyńskie albo nad Jezioro Rusałka (5 km od osiedla jadąc samochodem albo 3 km idąc pieszo lub jadąc rowerem). Lepsze warunki do aktywnej rekreacji można znaleźć na Nowym Osiedlu Na Smolnej. Podobne zapewniają nowe osiedla w dzielnicy Grunwald, na przykład Kamiennogórska 5, Hevelia lub Nowy Grunwald. Jeszcze lepsze – Osiedle Zodiak, Moja Malta i inne zlokalizowane w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego.

Niska zabudowa osiedla Reduta Nowe Podolany nie przytłacza, co jest oczywistym plusem. Budynki posiadają windy, ładne klatki schodowe, pomieszczenia gopodarcze i podziemne hale garażowe. Niestety, w przeciwieństwie do innych deweloperów, Ekonbud-Fadom nie zadbał o miejsce na wózki i rowery. Przykładem nowego poznańskiego osiedla posiadającego wózkarnie i rowerownie jest np. Osiedle Zodiak.

Infrastruktura osiedlowa, tj, drogi, chodniki i oświetlenie też jest na dobrym poziomie. Deweloper zadbał także o budowę niewielkiego placu zabaw, a przestrzeń między budynkami zagospodarował zielenią. Natomiast nie zadbał o budowę zaplecza handlowego na potrzeby mieszkańców. Pobliskie Centrum Handlowe Podolany podupada.. Pozostaje jeszcze mały market spożywczy. Po większe zakupy trzeba zatem dojeżdżać, np. do Galerii Plaza lub Pestka. Osoby zmotoryzowane poza godzinami szczytu poświęcą na dojazd zaledwie 10 minut, ale dla korzystających z transportu publicznego będzie to bardziej kłopotliwe – chyba, że wybiorą się na półgodzinny spacer.

Nowe mieszkania na osiedlu Reduta Nowe Podolany można uznać za dość drogie jak na tę, niezbyt atrakcyjną komunikacyjnie, dzielnicę Poznania. Paradoksalnie, mimo że Podolany leżą w granicach administracyjnych Poznania, to dojazd z tej dzielnicy do centrum, np. do Dworca Poznań – Główny trwa znacznie dłużej niż z podpoznańskiego Skórzewa, Swarzędza albo Baranowa. Z tego też powodu, choć osiedle Reduta Nowe Podolany wizualnie jest ciekawe, to ze względu na brak szybkiego połączenia komunikacyjnego z centrum oraz brak bezpośredniego dostępu do terenów rekreacyjnych i dobrego zaplecza handlowego, nie zyskuje mojej rekomendacji.


Artykuł zawiera subiektywną opinię na temat prezentowanego osiedla Reduta Nowe Podolany. Wszystkie teksty zamieszczone na blogu zawierają wyłączne opinie autora.

Ostatnia aktualizacja w dnia 23.09.2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *