RANKING – 5 najładniejszych parków Poznania, blisko których można zamieszkać

Park Cytadela w PoznaniuSłoneczna aura sprzyja wypoczynkowi wśród zieleni. Zobacz Ranking – 5 Najpiękniejszych parków Poznania, blisko których możesz zamieszkać. Poznaj gotowe osiedla sąsiadujące z najładniejszymi – naszym zdaniem – parkami i nie tylko. Porównaj dostępne metraże i ceny.

Miejsce 5 – Rezerwat Przyrody Żurawiniec

Rezerwat Żurawiniec to nie park, tylko obszar przyrody chronionej. Funkcję ma jednak podobną. Żurawiniec jest chętnie odwiedzany przez rowerzystów, biegaczy, jak i spacerowiczów. Na terenie lasów komunalnych położonych między rezerwatem a Piątkowem znajduje się ładny, drewniany plac zabaw. To o tyle istotne, że rozmiary osiedlowych placów zabaw bywają bardzo małe. Z Żurawińca można wybrać się na dłuższą wycieczkę w kierunku Kampusu UAM Morasko, Rezerwatu Meteorytów i dalej – na Górę Morasko. Obecnie rezerwat jest rewitalizowany.

Gotowe mieszkania w Poznaniu w okolicy Rezerwatu Żurawiniec:

 • Osiedle Na Skraju Lasu (OKRE Development) znajduje się najbliżej rezerwatu – u zbiegu ulic Jasna Rola i Błażeja. Część mieszkań zapewnia nawet widok z okien na zieleń lub posiada własne ogródki. Ostatni etap osiedla został oddany do użytku na jesieni 2015 roku, a w ofercie są jeszcze dostępne ostatnie mieszkania o powierzchni od 46 do 80 m2 w cenie od niespełna 5 000 do ponad 5 600 zł/m2, czyli od 264 tys. zł do prawie 420 tys. zł. Przykładowo, 80-metrowe mieszkanie na parterze z ogródkiem można kupić za 419 tys. zł.
 • Osiedle Ogrody Różane (Konimpex Invest) sąsiaduje z Osiedlem Na Skraju Lasu, lecz jest od niego większy. Kompleks mieszkalny przy ul. Jasna Rola docelowo obejmie trzy etapy. Pierwszy został już wyprzedany. Budowa drugiego zakończyła się w maju 2015 roku, ale nadal są tu wolne mieszkania o powierzchni wynoszącej od około 30 do 85 m2. A ceny? Od 5 000 do 6 350 zł/m2. W przeliczeniu na poszczególne lokale ceny wahają się od około 160 tys. zł do blisko 450 tys. zł. Zakończenie budowy trzeciego etapu ma nastąpić w kwietniu 2017 roku. Ich ceny są wyższe niż dotychczas i aktualnie wynoszą od 5 300 do 6 150 zł/m2.
 • Osiedle Ecoria (PBG Erigo) ma kameralny charakter, ale znajduje się po drugiej stronie ulicy Naramowickiej, więc do rezerwatu trzeba dojść lub dojechać – na przykład rowerem – około 1,5 km. Mieszkania zostały oddane do użytku w 2013 roku. Obecnie w sprzedaży są dostępne ostatnie duże mieszkania o powierzchni około 80 m2. Ich ceny wynoszą około 420 tys. zł.
 • Również ostatnie gotowe mieszkania oferuje sąsiadujące z Ecorią Osiedle Jaśminowe (Echo Investment). Tutaj są dostępne ostatnie około 50-metrowe mieszkania w cenie około 300 tys. zł, jak i jedno większe – ponad 80-metrowe w cenie 514 tys. zł. Kolejny etap Osiedla Jaśminowego ma być gotowy we wrześniu 2016 roku.

Miejsce 4 – Park Nadolnik

Nadolnik w dzielnicy Zawady to niedawno, bo w 2014 roku, gruntownie odnowiony park. W wyniku prac rewitalizacyjnych w miejscu, które przez lata straszyło górami śmieci, teraz można odnaleźć między innymi nowoczesny plac zabaw, siłownię zewnętrzną, strumień oraz staw. Przyjemnego klimatu temu miejscu dodaje starodrzew uzupełniony o nowe nasadzenia. Zielona przestrzeń ze ścieżkami rowerowymi, górką saneczkową i alejkami zachęca do uprawiania sportu.

Mieszkania tuż obok Parku Nadolnik:

 • Nowe Osiedle na Smolnej (Budimex) .Czwarty etap osiedla zlokalizowanego przy ulicy Smolnej w Poznaniu ma być gotowy pod koniec 2016 roku, ale w ofercie są jeszcze dostępne ostatnie mieszkania z poprzedniego etapu. Mowa o siedmiu lokalach o powierzchni od 34 do 62 m2, z czego wszystkie – z antresolą. Cenowo oferta Budimexu jest zróżnicowana. Mieszkania kosztują od 340 do ponad 560 tys. zł.

Miejsce 3 – Ogród Botaniczny UAM

Zlokalizowany przy pętli tramwajowej na poznańskich Ogrodach posiada bogatą kolekcję drzew, krzewów, ziół i kwiatów z całego świata, podzielonych na 10 tematycznych działów. W Ogrodzie Botanicznym nie tylko można się zrelaksować, oglądając wiele kolorowych roślin. Znajdziemy tu również między innymi zabytkowy Pawilon Letni, gdzie można wypić aromatyczną kawę. W Ogrodzie Botanicznym odbywają się wykłady, imprezy kulturalne oraz festyny.

Gdzie zamieszkać w okolicy Ogrodu Botanicznego?

 • Osiedle Nowe Ogrody (Proxin Ogrody) Odległość dzieląca osiedle przy ulicy Janusza Meissnera od Ogrodu Botanicznego to tylko 750 metrów. Wszystkie mieszkania z gotowego – pierwszego etapu inwestycji znalazły już nabywców. Mieszkania z kolejnego etapu będą gotowe niebawem, bo pod koniec 2016 roku. W ofercie jest w tej chwili około 50 lokali o zróżnicowanej powierzchni. Cena nowych mieszkań z drugiego etapu na Osiedlu Nowe Ogrody waha się od 5,4 do 8,9 tys. zł/m2. Ceny wynoszą obecnie od około 200 tys. zł w przypadku kawalerek do ponad 578 tys. zł w przypadku największych mieszkań. W trakcie realizacji jest również trzeci etap inwestycji.
 • Osiedle Botaniczna (Nickel) Jeśli już teraz ktoś chciałby się wprowadzić do nowego mieszkania w budynku sąsiadującym z Ogrodem Botanicznym, to ma do wyboru kilkanaście ostatnich, gotowych mieszkań na Osiedlu Botaniczna. Ich powierzchnia waha się od 34 do 77 m2. A rozpiętość cenowa? Metr kwadratowy kosztuje od 6,3 do 7,4 tys. zł, czyli w przeliczeniu na mieszkania – od 233 tys. zł za kawalerkę do 580 tys. zł za ponad 70-metrowe mieszkanie. Kolejny etap Osiedla Botaniczna ma zostać zakończony w 2018 roku.

Miejsce 2 – Park Sołacki

Naszym zdaniem to najbardziej klimatyczny park w Poznaniu. Położony w zabytkowej dzielnicy Sołacz wyróżnia się między innymi za sprawą oryginalnych, często egzotycznych drzew i krzewów. Uroku dodają mu wiodące wśród stawów alejki spacerowe z latarniami i ławkami stylizowanymi na zabytkowe. Najmłodsi mogą się bawić na placu zabaw lub na łące, zaś wszyscy miłośnicy przyrody mogą obserwować liczne gatunki ptaków zamieszkujące park.

Nowe mieszkania tuż obok Parku Sołackiego:

 • Wille Sołackie (Agrobex) kompleks apartamentowców tworzy siedem luksusowych willi, z których każda kryje w sobie trzy apartamenty o powierzchni od 131 do 195 m2. Zlokalizowane w pobliżu Parku Sołackiego, pomiędzy ulicami Góralską i Podlaską, są właściwym adresem dla osób szukających najwyższej klasy, luksusowych wnętrz. Ich ceny należą do najwyższych w Poznaniu i zaczynają się od 15 tys. zł/m2. Za najtańszy apartament w Willach Sołackich trzeba zapłacić ponad 2 mln zł.

Miejsce 1 – Park Cytadela

Duży, usytuowany na wzgórzu park to idealne miejsce na rodzinny spacer. Szerokie, ładne alejki, place zabaw, rozległe polany i dodatkowe atrakcje – Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Armii Poznań, pozostałości letniego teatru oraz cykliczne imprezy tematyczne. To wszystko można odnaleźć w Parku Cytadela powstałym na terenie dawnego fortu Winiary. Do parku przylega cmentarz żołnierzy radzieckich.

Mieszkania bezpośrednio przy Parku Cytadela:

 • Cytadela Centrum (Jakon) – ekskluzywny kompleks mieszkalno-biurowy sąsiadujący z parkiem umożliwia zakup gotowego mieszkania lub apartamentu z tarasem, z którego można podziwiać widok na poznański Ratusz, Katedrę oraz zieleń. Na wysoki komfort życia wpływ mają również eleganckie klatki schodowe, strefa handlowa na parterze i oczywiście duża liczba wind oraz miejsc postojowych w podziemnej hali garażowej. Kluczowym atutem inwestycji firmy Jakon jest jednak jej lokalizacja – w pobliżu tętniącego życiem Starego Rynku i jednocześnie – kilka minut drogi pieszo od największego parku Poznania.
  Ceny mieszkań wahają się między 6,6 a 8,8 tys. zł/m2. Przykładowo, za prawie 100-metrowy apartament na szóstym piętrze zapłacimy około 820 tys. zł.
 • Za Cytadelą (Wechta) wykończony w podwyższonym standardzie apartamentowiec oddany do użytku w 2012 roku znajduje się tuż obok parku, przy ulicy Za Cytadelą, dzięki czemu mieszkańcy bezpośrednio po wyjściu z domu mogą wybrać się na relaksujący spacer. Spośród 150 mieszkań dostępnych jest około 70. Ceny apartamentów oscylują w granicach od około 7 500 do 12 500zł/ m2. Przykładowo, mieszkanie o powierzchni 50 m2 można nabyć w cenie od 400 tys. zł do ponad 560 tys. zł. Natomiast duże, ponad 70-metrowe mieszkanie to wydatek rzędu 722 tys. zł.

Karolina MałeckaAutorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 31.10.2016 r.

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Najwyższe piętro, taras na dachu i ogromna antresola! Zobacz ze mną 2-poziomowe mieszkanie w Poznaniu. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-mlody-grunwald-yt-play-300x169

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *