Zajezdnia Poznań – dla kogo nowe mieszkania na Jeżycach?

Zajezdnia Poznań - nowe mieszkania na JeżycachZajezdnia Poznań to jedna z najciekawszych nowych inwestycji na mapie Poznania. Czy aspirujący do miana nowej wizytówki Jeżyc kompleks spodoba się poznaniakom – zobaczymy. Pierwsze mieszkania mają być gotowe już latem 2017 roku. Póki co, jedno jest pewne – w ciągu najbliższych lat Jeżyce czeka prawdziwa metamorfoza.

Dla jednych zaniedbana, dla drugich doskonale położona dzielnica Poznania zyska prawie 360 nowych mieszkań oraz w sumie aż 19 tys. m2 powierzchni biurowej i usługowej. Oprócz tego, powstanie nowa ulica i torowisko. Budowa Zajezdni Poznań idzie pełną parą, a cały kompleks ma być gotowy za 5 lat.

W ramach pierwszego etapu Zajezdni Poznań powstają dwie kamienice mieszkalne z częścią usługową, które w przyszłości będą sąsiadować z kolejnym budynkiem mieszkalnym, apartamentowcem i biurowcem. Na terenie odrestaurowanej zabytkowej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej powstanie zadaszona przestrzeń handlowa, gdzie funkcjonować będą m m.in. delikatesy i kawiarnie.

Czy nowy kompleks stanie się wizytówką Jeżyc? Kto kupi mieszkania w Zajezdni Poznań?

Budowa pierwszego etapu Zajezdni Poznań rozpoczęła się pod koniec 2015 roku. Obejmująca teren między ulicami Sienkiewicza, Zwierzyniecką, Kraszewskiego i przedłużoną Prusa inwestycja z pewnością tchnie nowego ducha w ten jak dotąd zaniedbany fragment Jeżyc.

Jak będzie wyglądać Zajezdnia Poznań?

Docelowo w Zajezdni Poznań powstanie prawie 360 mieszkań. W pierwszym etapie, w dwóch budynkach wielorodzinnych przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu powstaje ponad 200 mieszkań o powierzchni od 36 do 130 m2 z balkonami i loggiami.

Na parterze 5-piętrowych budynków stylizowanych na kamienice przewidziano również 22 lokale usługowe. Między kamienicami ma powstać plac zabaw, ławeczki i elementy małej zieleni. Co ważne, inwestor planuje 250 nowych nasadzeń drzew. Zgodnie z aktualnym terminarzem, budowa pierwszego etapu Zajezdni Poznań ma zakończyć się latem 2017 roku.

W kolejnych etapach powstaną jeszcze trzy nowe budynki. Od strony nowej ulicy będącej przedłużeniem obecnej ulicy Prusa powstanie  4-kondygnacyjny budynek mieszkalny ze strefą usługową. Idąc dalej, przy ulicy Zwierzynieckiej ma powstać – również liczący 4 kondygnacje – apartamentowiec z częścią usługową na dwóch pierwszych kondygnacjach. Okna apartamentów będą wychodzić w stronę Starego Zoo.

Ostatnim nowym budynkiem, który wejdzie w skład kompleksu Zajezdna Poznań będzie 3-piętrowy biurowiec przy ul. Sienkiewicza.  Całość uzupełni sąsiadująca z biurowcem hala targowa zaplanowana w odnowionym budynku zajezdni. W tym miejscu, według wstępnej koncepcji, mają powstać między innymi eleganckie kawiarnie, delikatesy oraz miejsce przeznaczone na cele kulturalne. Inspiracją do połączenia w hali dawnej zajezdni strefy handlowej z kulturalną są obiekty typu Markthal w Rotterdamie.

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Najwyższe piętro, taras na dachu i ogromna antresola! Zobacz ze mną 2-poziomowe mieszkanie w Poznaniu. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-mlody-grunwald-yt-play-300x169

Całość prac związanych z budową Zajezdni Poznań ma zająć w sumie 6 lat (czyli do 2021 roku), ale z uwagi na konieczność współpracy z konserwatorem zabytków przy renowacji hali zajezdni, termin ten może ulec przedłużeniu. 

Rewitalizacja zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej moim zdaniem pozytywnie wpłynie na wizerunek Jeżyc. Mimo, że wyczekiwanego przez część poznaniaków muzeum techniki jednak w tym miejscu nie będzie, a biurowiec pasuje na Jeżycach jak kwiatek do kożucha, to mieszkańcy zyskają nową przestrzeń publiczną – użyteczną i nawiązującą do charakteru okolicy. Zajezdnia nie zniknie, tylko zostanie odnowiona i zyska nowe przeznaczenie. Renowacji zostaną poddane posadzki zajezdni oraz kanały tramwajowe, które będą podświetlone i pokryte szkłem. Część handlowa, która powstanie w tym miejscu, wpisuje się w klimat Jeżyc, gdzie prężnie działa nie tylko Rynek Jeżycki, ale również coraz więcej klimatycznych restauracji i kawiarni. Ponadto, dzielnica zyska więcej zieleni oraz – nową ulicę.

Wszystko wskazuje na to, że zadaszone targowisko w odnowionej zajezdni będzie miejscem klimatycznym i chętnie odwiedzanym, nie tylko przez mieszkańców Zajezdni Poznań.

Dla wielu obecnych mieszkańców dzielnicy Jeżyce bolączką jest brak miejsc parkingowych. Co ważne, inwestor Zajezdni przewidział podziemną halę garażową mogącą pomieścić 402 samochody. Oprócz tego, na terenie inwestycji przewidziano 28 naziemnych miejsc postojowych.

Nowe mieszkania, biura i powierzchnia usługowa to nie jedyny wynik prac prowadzonych na Jeżycach. Inwestor – zagraniczna spółka REF Eastern Opportunities – zapowiedział remont torowiska na odcinku od ul. Zwierzynieckiej do Kraszewskiego oraz przedłużenie ulic Prusa i Asnyka do ul. Zwierzynieckiej, dzięki czemu z Rynku Jeżyckiego będzie można swobodnie spacerować do Starego Zoo. Z drugiej strony, Zajezdnia Poznań na Jeżycach to kolejne wyzwanie komunikacyjne dla miasta. Inwestycja powstanie tuż obok przystanków tramwajowych, lecz problem dla mieszkańców mogą stanowić korki uliczne oraz brak ścieżek rowerowych dla tych, którzy do pracy i szkoły chcą dojeżdżać na dwóch kółkach. Wzmożenie ruchu samochodowego w okolicy jest pewne, bo szacuje się, że w samej Zajezdni Poznań zamieszka co najmniej tysiąc osób. Realizowane są też inne nowe inwestycje mieszkaniowe na Jeżycach.

Inwestycje mieszkaniowe na Jeżycach:

Ze względu na nasilony ruch samochodowy w okolicy, Zajezdnia Poznań to inwestycja adresowana głównie do osób pracujących lub uczących się w centrum Poznania lub dojeżdżających do pracy czy szkoły tramwajem, a niekoniecznie własnym samochodem. Ze względu na bliskie sąsiedztwo centrum i Międzynarodowych Targów Poznańskich, to również oferta warta rozważenia dla inwestorów szukających w Poznaniu mieszkań pod wynajem.

Zajezdnia Poznań – ceny mieszkań

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Zajezdni Poznań? W chwili obecnej ceny zaczynają się od 6 480 zł/m2 mieszkania w stanie deweloperskim, a dochodzą do niemal 8,5 tys, zł/m2. Przykładowo, 2-pokojowe mieszkanie z ekspozycją na południe z aneksem kuchennym i małym balkonem kosztuje 292 tys. zł. Chcąc mieć większy balkon, trzeba dopłacić 50 tys. zł. Przykładowe mieszkanie 73-metrowe na drugim piętrze, z ekspozycją na południowy-wchód to koszt ponad 0,5 mln zł. Za najdroższe mieszkanie 130-metrowe z oknami wychodzącymi na trzy strony świata trzeba zapłacić ponad 1 mln zł. Dodatkowo, za miejsce postojowe trzeba zapłacić 30 750 zł oraz 2 500 zł za komórkę lokatorską. W mojej opinii, jak na centrum Poznania, nie są to ceny zawyżone.

Gdzie jeszcze można kupić mieszkanie w Poznaniu w dzielnicy z charakterem?

Drugą, obok Jeżyc, dzielnicą z charakterem blisko centrum jest Wilda. Tutaj również chętnie inwestują deweloperzy, skutecznie zmieniając oblicze robotniczej dzielnicy Poznania. Wśród najnowszych osiedli mieszkaniowych na Wildzie można wymienić: Osiedle przy Rolnej, Maraton Gardens, Osiedle Czarnieckiego, Pod Platanami, Riverpark.


Karolina MałeckaAutorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 5.09.2016

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Zobacz ze mną mieszkanie w centrum Poznania z ogromnym tarasem i niesamowitym widokiem z okien. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

wierzbowa-5-yt-play-300x169

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *